Pre členov SDA

 • strict warning: Declaration of calendar_plugin_display_page::options_submit() should be compatible with views_plugin_display_page::options_submit(&$form, &$form_state) in /data/4/e/4e3cf1a8-7282-4e41-a083-7363870a9d24/sda.sk/sub/stara/modules/calendar/includes/calendar_plugin_display_page.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of calendar_plugin_display_page::options() should be compatible with views_object::options() in /data/4/e/4e3cf1a8-7282-4e41-a083-7363870a9d24/sda.sk/sub/stara/modules/calendar/includes/calendar_plugin_display_page.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of calendar_plugin_display_block::options() should be compatible with views_object::options() in /data/4/e/4e3cf1a8-7282-4e41-a083-7363870a9d24/sda.sk/sub/stara/modules/calendar/includes/calendar_plugin_display_block.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of calendar_plugin_display_attachment::options_submit() should be compatible with views_plugin_display_attachment::options_submit(&$form, &$form_state) in /data/4/e/4e3cf1a8-7282-4e41-a083-7363870a9d24/sda.sk/sub/stara/modules/calendar/includes/calendar_plugin_display_attachment.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of calendar_plugin_display_attachment::options() should be compatible with views_object::options() in /data/4/e/4e3cf1a8-7282-4e41-a083-7363870a9d24/sda.sk/sub/stara/modules/calendar/includes/calendar_plugin_display_attachment.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid_depth::operator_options() should be compatible with views_handler_filter_in_operator::operator_options($which = 'title') in /data/4/e/4e3cf1a8-7282-4e41-a083-7363870a9d24/sda.sk/sub/stara/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid_depth.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of date_handler_field_multiple::pre_render() should be compatible with content_handler_field_multiple::pre_render($values) in /data/4/e/4e3cf1a8-7282-4e41-a083-7363870a9d24/sda.sk/sub/stara/modules/date/date/date_handler_field_multiple.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_nodehierarchy_parent::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /data/4/e/4e3cf1a8-7282-4e41-a083-7363870a9d24/sda.sk/sub/stara/modules/nodehierarchy/includes/views/views_handler_field_nodehierarchy_parent.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_nodehierarchy_parent::options() should be compatible with views_object::options() in /data/4/e/4e3cf1a8-7282-4e41-a083-7363870a9d24/sda.sk/sub/stara/modules/nodehierarchy/includes/views/views_handler_field_nodehierarchy_parent.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user_name::init() should be compatible with views_handler_field_user::init(&$view, $data) in /data/4/e/4e3cf1a8-7282-4e41-a083-7363870a9d24/sda.sk/sub/stara/modules/views/modules/user/views_handler_field_user_name.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /data/4/e/4e3cf1a8-7282-4e41-a083-7363870a9d24/sda.sk/sub/stara/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Táto sekcia je určená rozhodcom a maturujúcim debatérom, ale aj stredoškolákom, ktorí sú dosť aktívni, aby sa dočítali až sem.Kým ste stredoškolskí debatéri, očakáva sa od vás len že budete chodiť na stretnutia vášho klubu a akcie SDA, debatovať najlepšie ako viete, dodržiavať pravidlá, vyzerať reprezentatívne, keď je to potrebné a že sa nebudete príliš sťažovať.

Niektorým stredoškolským debatérom toto nestačí a okrem debatovania začnú rozhodovať, trénovať mladších, organizovať debaty, atď. Mnohí, ktorí sme dnes vo vedení SDA sme to sami robili tiež, preto vieme, že nás to veľa naučilo a dalo už pred maturitou pocit zadosťučinenia. Stredoškolákov povzbudzujeme, aby sa aktivizovali, ale to nemení nič na tom, že sme prevedčení, že majú predovšetkým debatovať.

Ak ostanete v SDA aj po maturite (alebo sa až po nej pridáte), a neštudujete niečo časovo náročné ako medicína alebo architektúra, ste v dobrej pozícii robiť viac ako len chodiť debatovať na vysokoškolské a rozhodovať na stredoškolské turnaje. SDA vám, tak ako nikdy predtým, poskytuje príležitosť pre osobný aj kariérny rast. Práca v SDA je práca s ľuďmi, čo stačí na to, aby nebola ľahká. K tomu sa pridáva, že ľudia v SDA sú často roztržití, hádaví, tvrdohlaví a radi sa počúvajú. Na druhej strane, nikto z nich nie je v debatnom programe, aby zbohatol, a viete sa s nimi dohodnúť, chce to len naučiť sa s nimi pracovať.

Čo je najdôleitejšie, práca v SDA pre vás môže byť zaujímavejšia ako množstvo iných študentských aktivít od počítačových hier po doučovanie angličtiny. Preto budeme radi, ak zvážite svoje aktívne pôsobenie v SDA aj po maturite. Pozrime sa teda na to, čím môžete byť v SDA, keď máte po maturite:

Rozhodcom.
Najmenej, čo viete spraviť, je sadnúť na vlak a ísť na regionálku rozhodovať. Ako rozhodca neplatíte štartovné a podľa dohody s organizátorom turnaja sa vám prepláca cestovné. Protihodnotou z vašej strany má byť, že odrozhodujete čokoľvek a budete dávať debatérom rady podĺa svojich najlepším znalostí. Ako debatéri viete, aké je dôležité mať na turnaji veľa a dobrých rozhodcov. Rozhodovať by nemal hocikto, ale hocikto sa to môže naučiť. Preto sa na vás tešíme na najbližšom rozhodcovskom seminári a všetkých turnajoch po ňom.

Vedúcim debatného klubu alebo trénerom.
Nedá sa povedať, že kluby s trénermi sú debatne úspešnejšie ako kluby bez nich - tím, ktorý sa netrénoval sám, naposledny vyhral SDL v roku 2001. Na druhej strane to neznamená, že tieto tímy by nemohli byť s trénerom lepšie. Mať trénera je dôležité preto, lebo debatéri sami často nevedia, čo majú robiť lepšie. To sa môže stať začiatočníkom, aj debatérom, ktorí majú základy zvládnuté. Preto, ak je vo vašom meste klub bez trénera, zídete sa mu. SDA organizuje každý rok tréning pre trénerov, a plánuje ho predĺžiť a zintenzívniť.

Multiplikátorom.
Oveľa viac škôl nemá klub než má, a s tým treba niečo spraviť. Ak vo vašom meste taká škola je, viete sa realizovať na nej. Nové debatné kluby nevznikajú pomaly preto, lebo si vedenia škôl myslia, že debata je zbytočná, ale skôr preto, lebo sa im nemá kto venovať. Byť multiplikátorom neznamená len raz exhibične zadebatovať. Po tom ako multiplikátor zorganizuje exhibičnú debatu, zorganizuje stretnutie nového klubu, vybaví administratívne náležitosti, a hlavne bude sa zúčastňovať stretnutí s ním, pomáhať jeho členom, zaujímať sa o to, čo ich na debate baví a čo nie, a hladať stáleho trénera. Pochopiteľne, stálym trénerom nového klubu sa môže stať aj sám.

Lektorom.
SDA už teraz organizuje školenia pre záujemcov o debatu, debatérov, rozhodcov, trénerov a učiteľov. Ich počet aj ponuka budú narastať, a nemali by ich viesť donekonečna tí istí ľudia. Budete preto maž možnosť podielať sa so staršími lektormi SDA na príprave a facilitácii (lebo tak sa tomu vraví najnovšie) nových tréningov.

Administrátorom.
Nikoho (asi) to nebaví, ale musí to byť v každej serióznej organizácii. Predovšetkým ak ste v Bratislave, viete pomôcť SDA s účtovníctvom, evidenciou členov a všetkým, čo drží SDA pri živote. Okrem týchto činností je potrebné zabezpečiť aj organizáciu podujatí SDA. Je veľa pozícií v SDA, ktoré sú (zdánlivo) atraktívnejšie, či prestížnejšie, je však veľmi málo pozícií, ktoré by boli tak dôležité pre fungovanie SDA ako je táto. Zároveň je to pozícia, na ktorej sa viete naučiť asi najviac zručností „do života“, ktoré sú v konečnom dôsledku potrebné vo väčšine zamestnaní.

IT-íkom.
SDA potrebuje pomôcť s databázami, strihaním videí a grafikou. Najviac pre SDA môžete spraviť na sránke, ak viete pracovať s Drupalom, alebo ak ste schopní naučiť sa to. Aj keď je to možno z iného súdka, do tejto kategórie spadá aj schopnosť pracovať s fotoaparátom a fotky následne aj patrične upravovať. V princípe, takmer čokoľvek okolo grafiky je v SDA zúžitkovateľné.

Komunikátorom.
SDA komunikuje s verejnosťou predovšetkým prostredníctvom stránky, na ktorej práca zďaleka nie je hotová. Okrem toho by sme radi oživili komunikáciu s bývalými členmi a záujemcami o debatu.

Projektovým manažerom.
Mimovládne organizácie najčastejšie žijú z príjmov z vlastnej činnosti (v prípade SDA členské a čtartovné poplatky) alebo z prostriedkov poskytnutými štátom, súkromnými firmami alebo inými mimovládnymi organizáciami. Tie ich rozdeľujú v grantových schémach projektom, ktoré im najviac vyhovujú. Projekty sú dôležité, lebo umožňujú SDA vytvárať nové aktivity, opakovať staré aktivity a rásť ako organizácii. Podávanie projektov je pre mimovládne organizácie výzvou dnešnej doby, a súťaž medzi projektami je veľmi ostrá, preto sa potrebujete pripraviť na patričnú mieru sklamaní. Zručnosť napísať kvalitný projekt však využijete v kariérach vo verejnom aj súkromnom sektore.

Ak vás niečo z tejto ponuky zaujalo, napíšte nám na sda@sda.sk. Nevadí, ak neviete presne povedať, čo by sa vám najviac pozdávalo. Kým nemáme pre každého člena vymyslenú pozíciu, ktorá by sa naňho dokonale hodila, spravíme všetko preto, aby ste boli v mieste, ktoré vyhovuje vašim očakávaniam aj potrebám debatnej komunity.